GENEL MÜDÜR’ÜN MESAJI


Nurolbank’ın değerli Hissedarları, Müşterileri, Çalışanları ve İş Ortakları,

Geride bıraktığımız 2020 yılı akıllarda kalacak bir yıl olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi süreci, ABD’deki başkanlık seçimleri, ABD ve Çin arasında devam eden anlaşmazlıklar, Brexit ve etkileri ve coğrafyamızdaki jeopolitik gelişmeler ekonomide belirleyici olmuştur. Düşük faiz ortamının, genişlemeci likidite politikasının ve merkez bankaları faiz desteklerinin etkileri ile Covid-19 pandemi sürecinde yıl için varlık sınıflarında ciddi kayıplar yaşansa da yıl sonuna doğru aşı haberlerinin ve sonrasında da aşılamanın başlaması sebebi ile varlık sınıfları yılı zirvelere yakın noktalarda kapatmışlardır. 2020 yılında da Nurolbank güçlü bilanço yapısını ve karlılığını koruyarak dijitalleşme yolunda yenilikçi adımlar atarak büyümeye devam etmiştir.

Nurolbank, kredi büyüklüğünü 3.092 milyon TL ‘si nakdi olmak üzere toplam 3.968 milyar TL seviyesine yükseltmiş, vergi öncesi karımız bir önceki seneye göre yüzde 59 artarak 109 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Bankamızın 31 Aralık 2020 verilerine göre Sermaye Yeterliliği Rasyo’su yüzde 17.10 öz sermaye karlılık rasyosu ise yüzde 24.66 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bankamız ayrıca yıl içerisinde rekabetçi fiyatlarla toplam 2.590 milyon TL’lik borçlanma aracı ihraç etmiştir.

2020 yılında Nurolbank, yüzde 100 pay sahibi olduğu 15 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 3 milyon TL başlangıç sermayeli Nurol Portföy Yönetimi A.Ş. unvanlı bir portföy yönetim şirketi kurmuştur. 2021 yılında yeni iştirakimiz, profesyonel portföy yönetimi hizmeti sunarak; müşterilerimize risk tercihleriyle uyumlu sürdürülebilir getiri sağlayarak, müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışacağı yeni bir yola çıkacaktır. Ayrıca, Nurolbank yüzde 100 pay sahibi olduğu 30 milyon TL ödenmiş sermayeli Ortak Varlık Yönetimi A.Ş. unvanlı bir varlık yönetim şirketi kuruluş ve faaliyeti için BDDK’dan izin almıştır, yeni iştirakimiz 2021 yılı içinde faaliyetlerine başlayacaktır.

Güçlü hissedar desteği, yetkin yönetim kadrosu, enerjik, potansiyeli yüksek, alanında uzman çalışanlarıyla Nurolbank ise büyümeye devam edecektir. Güçlü likidite ve sermaye yapımızla, yeni projelere konsantre olarak; anında çözüm üretebilen esnek yapımızla önümüzdeki yılda da müşterilerimizin beklentilerini en üst düzeyde karşılamaya devam edeceğiz. Zaman ve mekandan bağımsız, yalın ve hızlı çözümler bularak, ezber bozarak, yaratıcı çözümlerimiz, ve farklı düşünce yapımızın önümüzdeki yılda da bize başarıyı getireceğine inancım tamdır. Kendimize uygun modeller ile yeni kalite standartları oluşturarak, tutku ile çalışıp en iyiyi gerçekleştirmek isteyen ekibimle beraber önümüzdeki yılda da hızlı ve esnek yaklaşımımızla “Önce müşteri” diyerek çalışacağız.

Yatırımcılarımız, çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımıza destek ve katkıları için teşekkür eder, önümüzdeki dönemde de mevcut stratejilerimiz doğrultusunda, güçlü kurumsal yönetim anlayışımız ile başarılı performansımızı sürdürerek yatırımcılarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Özgür ALTUNTAŞ

Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür

Nurol Bank Hederler